Edukacja Prawna

Prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w zajęciach z zakresu prawa i wymiaru sprawiedliwości.

W ramach programu umożliwiamy Państwu:

 • przeprowadzenie symulacji rozprawy sądowej, podczas której uczniowie wcielają się w role sędziów, stron postępowania (obrońcy, prokuratora) i świadków. Występują w togach, na nowoczesnej sali sądowej i na podstawie przygotowanego wcześniej scenariusza przeprowadzają rozprawę, która kończy się wspólną analizą sprawy i wydaniem wyroku (przeprowadzenie symulacji proponujemy przede wszystkim uczniom szkół ponadgimnazjalnych); 
   
 • przeprowadzenie symulacji rozprawy sądowej z wybranego przez Państwa zakresu (prawa cywilnego, karnego itp.) z udziałem orzekających w takich sprawach sędziów i pracowników sądu (asystentów sędziego, protokolantów itp.). Rozprawa odbywa się na nowoczesnej sali sądowej i w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistego procesu. (przeprowadzenie symulacji proponujemy przede wszystkim uczniom szkół gimnazjalnych); 

  W rozprawach symulowanych mogą wziąć udział studenci ze Studenckiego Koła Kryminalistycznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Informujemy, iż istnieje możliwość przeprowadzenia w ramach zajęć warsztatów z kryminalistyki, łącznie z demonstracją specjalistycznego sprzętu.

  Pomocy w realizacji rozpraw symulowanych udzielają także funkcjonariusze Policji Sekcji II Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
   
 • możliwość spotkania się (także u Państwa w szkole) z sędziami orzekającymi w różnych pionach (np. z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego czy karnego) a także zadania im pytań związanych z ich codzienną pracą, etyką zawodową, prawem oraz dotyczących szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości; 
   
 • możliwość obejrzenia tzw. niebieskiego pokoju, czyli pomieszczenia służącego do przeprowadzenia przesłuchania małoletniego świadka oraz sal sądowych, pomieszczeń przeznaczonych dla osób aresztowanych itp. 

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z:


Do pobrania:  Wniosek dla szkoły pobierz .docx

Artykuły

 • Symulacja rozprawy z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 184 im. Ludwika Waryńskiego.

  DSC_1383.jpg

  W dniu 9 czerwca Sąd Rejonowy odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 184 im. Ludwika Waryńskiego. 

  Czytajwięcejo:
 • Spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej numer 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi z sędzią orzekającym w sprawach karnych.

  W dniu 7 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej numer 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi wzięli udział w spotkaniu z sędzią orzekającym w sprawach karnych. Dowiedzieli się o codziennej pracy sędziego oraz tym, czym zajmują się sądy oraz sędziowie. Obejrzeli cele przeznaczone dla osób aresztowanych i specjalny pokój przesłuchań dla dzieci.

 • Symulacja rozprawy z udziałem uczniów XX LO im. Juliusza Słowackiego

  dniu 30 maja 2017 roku uczniowie XX LO im. Juliusza Słowackiego wzięli udział w symulacji rozprawy, którą sami zainscenizowali wcielając się w role sędziego, prokuratora, adwokata a także świadków i oskarżonego.
  Więcej zdjęć i informacji z tego wydarzenia można znaleźć na stronie Liceum: http://www.loxxlodz.wikom.pl/strona1.htm

  Czytajwięcejo:
 • Symulacja rozprawy z udziałem uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1

  20170523_100236.jpg

  W dniu 23 maja 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 – Publicznego Gimnazjum Integracyjnego nr 47 im. J. Korczaka w Łodzi wzięli udział w rozprawie symulowanej, której przedmiotem była sprawa nieletniej o czyn karalny i w przedmiocie demoralizacji. 

  Czytajwięcejo:
 • Wizyta dzieci z Przedszkola nr 175 w Łodzi

  Dzieci uczęszczające do Przedszkola nr 175 w Łodzi w dniu 12 kwietnia 2017 roku wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym w XVII Wydziale Karnym, które prowadziła Pani Sędzia SR Jolanta Malska. Zapoznały się z codzienną pracą sędziego i sekretariatu wydziału, zwiedziły pomieszczenia sądu i rozmawiały z Panią Kierownik sekretariatu.

 • Wizyta uczniów klasy 1a Gimnazjum im. Aleksego Rżewskiego nr 15 w Łodzi.

  W dniu 11 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy odwiedzili uczniowie klasy 1a Gimnazjum im. Aleksego Rżewskiego nr 15 w Łodzi.

  Czytajwięcejo:
 • Symulowana rozprawa z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi

  DSC_1096.jpg

  Uczniowie Szkoły Podstawowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi w dniu 10 kwietnia 2017 roku wzięli udział w rozprawie symulowanej zorganizowanej w Sali A tutejszego sądu.

  Czytajwięcejo:
 • Symulowana rozprawa z udziałem uczniów Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

  DSC_1077.jpg

  W dniu 10 kwietnia 2017 roku w sali A tutejszego Sądu odbyła się rozprawa symulowana, w której tym razem udział wzięli uczniowie Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

  Czytajwięcejo:
 • Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr. 192 im. prof. Heleny Radlińskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Łodzi.

  W dniu 21 marca 2017 roku tutejszy Sąd odwiedzili uczniowie klasy IV a Szkoły Podstawowej nr. 192 im. prof. Heleny Radlińskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Łodzi.
  Na sali sądowej z Panią Sędzią SR Katarzyną Wołoszyn-Sokołowską, orzekającą w VII Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, rozmawiali o sytuacjach, w jakich można stanąć przed sądem, czy w sądzie można spodziewać się tylko kary, czy też są inne powody, dla których można się tu znaleźć. W toku spotkania poruszono także kwestię zasad zachowania w sądzie. Uczniowie przymierzali togi i podczas zaimprowizowanej scenki z dużym zaangażowaniem wcielali się w rolę sędziów, obrońców, prokuratorów, świadków i oskarżonych. Na koniec obejrzeli największą w Sądzie salą rozpraw i pełni wrażeń wrócili do szkoły planować prawnicze kariery.

 • Symulowana rozprawa z udziałem uczniów XXI LO im. Bolesława Prusa w Łodzi

  DSC_0965-Resizer-1920.jpg

  W dniu 30 marca 2017 roku w sali A tutejszego Sądu po raz kolejny odbyła się rozprawa symulowana, w której udział wzięli uczniowie XXI LO im. B. Prusa w Łodzi.

  Czytajwięcejo:

Rejestr zmian dla: Edukacja Prawna